Velikonoční podmořské dobrodružství - Vrak Dunraven

19.04.2023

Podmořský svět není jen o "tamtěch" . Tím míním  živočichy a rostliny, kteří pro nás, suchozemce, jsou tak trochu z jiného světa. Lidskou stopu lze  pod hladinou nalézt téměř na každém kopnutí ploutví. Bohužel. Avšak krása a zdroj obdivu spočívá v tom, jak rychle a efektivně si většinou moře a jeho přirození obyvatelé s těmi našimi nepatřičnými člověčími krámy v moři poradí a dokáží je přizpůsobit k vlastnímu prospěchu. Vraky lodí jsou toho pádným důkazem.

V Rudém moři ztroskotalo mnoho lodí. Vůbec se tomu není co divit. Pokud je nedbalá navigace nebo nezkušený kapitán, může mít proplouvání mezi množstvím korálových útesů tragické následky.  Od roku 1869, kdy byl otevřen Suezský průplav, je navíc Rudé moře velmi frekventovaná dopravní tepna. Co bylo pro jednotlivé aktéry ztroskotaných lodí obchodní a lidskou tragédie, je nyní pro potápěče ráj.  A potápěči by si při svých vrakových ponorech  toto memento měli uvědomovat.


Pokud připustíme, že zámořská loď má nožky, tak o vraku Šedohnědého havrana (což je překlad jména Dunraven) můžeme směle říci, že u osudného útesu s nimi leží nahoru. Ke hladině trčí nejen pomyslné nožičky, ale hlavně zcela reálný kýl s lodním šroubem. 

Poslední osudná plavba tohoto britského obchodního parníku převážejícího z Bombaje dřevo, bavlnu a koření  se datuje do roku 1876. Po nárazu do útesu se loď údajně nepotopila ihned, dle některých pramenů zůstala viset na hladině zaklesnutá za příď. Naděje na záchranu však skončily ve chvíli, kdy začal hořet náklad, a 82 metrů dlouhý trup lodě se uvolnil a překlopil do hloubky 18-20m. 

147 let si odpočívá na dně v sousedství korálové zahrádky, zrekvírován nepřeberným množstvím všeliké mořské havěti. Proplouvat jeho útrobami s torzy čehosi technického, studeného, mrtvého (jak jsem byla poučena jednalo se třeba o parní stroj, klikovou hřídel, ojnici....no, s trochou dobré vůle a snahy si dovedu představit, o čem je řeč :-D) a zároveň plnými života, barev, hravosti a nezdolnosti,  je až mystický zážitek. Moc se mi líbí tento kontrast - není jen černá a bílá,  život nebo smrt.... V jeden okamžik je možné zažít vše...